Іменники – антоніми, іменники – синоніми, багатозначні слова, пряме і переносне значення слів - Іменники - синоніми, іменники - антоніми - РОЗРОБКИ УРОКІВ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - ПОМІЧНИК УЧИТЕЛЯ
МЕНЮ САЙТА

КАТЕГОРІЇ РОЗДІЛУ
Іменник як частина мови 4 клас [1]
Повторення вивченого про іменник [1]
Українська мова наш скарб [1]
На балу у королеви Морфології [1]
Конспект відкритого уроку Іменник [1]
Активні і пасивні дієприкметники. Їх творення. [1]
Українська АБЕТКА [1]
Іменники - синоніми, іменники - антоніми [2]
Тлумачний словничок для кмітливих діточок [1]
Звук ж Позначення його буквами Ж ж же [1]
Про моє і наше [1]
Сімейні обереги [1]
Розвиток зв’язного мовлення [1]
Розділові знаки при прямій мові діалозі цитатах [1]
Урок розвитку мовлення 2 клас [2]

meta.ua

banner.ua


Головна » Статті » РОЗРОБКИ УРОКІВ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ » Іменники - синоніми, іменники - антоніми


Іменники – антоніми, іменники – синоніми, багатозначні слова, пряме і переносне значення слів
Іменники – антоніми, іменники – синоніми, багатозначні слова, пряме і переносне
значення слів
Урок-подорож для актуалізації знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, прямо і переносне значення слів.



УРОК-ПОДОРОЖ

Тема уроку: іменники-синоніми, іменники – антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.
Мета уроку: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, прямо і переносне значення слів. Вчити добирати іменники-синоніми та іменники-антоніми, визначати пряме і переносне значення, використовувати у мові названі категорії іменників; розвивати і збагачувати мовлення дітей; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: таблиці, схема-карта.
Хід уроку
І. Організація класу (хвилинка емоційного настрою).
    Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок
–    Девізом нашого уроку будуть слова:
Щоб помилки хитрі, спритні
Не ховалися в рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях,
Будем дружно працювати,
Свою пильність розвивати.
    Всі: раз, два, три, чотири, п’ять –
                 хочем все на світі знать!
ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.
–    Перепусткою на урок сьогодні будуть добрі слова.
–    Які добрі слова ви знаєте? (Добро, мир, ласка, щирість, шана, дяка, тепло, доброзичливість, милосердя, вірність, відданість, любов, дружба…)
–    Які запитання поставимо до цих слів? (Що?)
–    Кому притаманні риси, вчинки, які названі? (Людині)
–    На яке запитання відповідає слово «людина»? (Хто?)
–    Починається людина зі слова. У книзі Біблія сказано: «Спочатку було слово…»
–    Слова бувають різні:
   Слова, слова… Вони в собі всі різні:
   тривожні й тихі, радісні й сумні;
    є терпеливі, є жорстокі й грізні,
    лукаві й чесні, мудрі і смішні…
–    Сьогодні на урок ми запрошуємо слова – назви предметів.
–    Як ще їх можна назвати? (Іменники)
–    Отже, його величність Іменник.
       Іменник взяв собі на плечі
       Велике діло – називати речі. (Д. Білоус)
–    Що таке іменник? (Відповіді дітей)

       

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
–    Іменник запрошує вас здійснити подорож до цікавої країни лексикології. Перш ніж вирушати в дорогу, він приготував вам завдання.
1.    Каліграфічна хвилинка.
–    Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати.
       М Мм мо ми му ім ем см
–    Давайте запишемо вислів відомого російського письменника Л. Толстого про мову:
«Я дуже люблю народну українську мову, звучну, барвисту й таку м’яку».
–    Давайте визначимо граматичну основу речення.
2.    Творча робота «Абетковий диктант».
–    Давайте виконаємо ще одне завдання, яке запропонував нам Іменник.
–    Запишіть слова за алфавітом:
Фонетика, орфографія, лінгвістика, орфоепія, морфологія, лексикологія.
(Лексикологія, лінгвістика, морфологія, орфографія, орфоепія, фонетика).
–    Що означають ці слова?
–    Це – все науки про мову:
Лексикологія – наука, що вивчає лексику. Тобто сукупність слів, що входять до складу будь-якої мови; слова.
Лінгвістика – наука про мови.
Морфологія – наука про будову слів.
Орфографія – наука про правила передачі мови на письмі, правопис.
Орфоепія – наука про правила, норми літературної вимови.
Фонетика – наука про способи творення звуків мови, наголос, інтонацію.
IV. Оголошення теми і мети уроку.
–    Іменник запрошує нас здійснити подорож до країни Лексикології. Пригадати, що ми знаємо про синоніми, антоніми, багатозначні слова та слова, вжиті в прямому і переносному значенні.
–    Також Іменник дав нам у дорогу маршрутну карту, на якій є наш маршрут.

1.    Зупинка «Пагорби словників».
–    Які ви знаєте словники? (Орфографічний, тлумачний, морфологічний, історичний, топонімічний (географічні назви), словник неологізмів (нові слова), діалектний, словник синонімів, словник антонімів, словник іншомовних слів, словники іноземних мов...)

2.    Зупинка «Озера значень».
(робота в групах)
Перша група – слова, вжиті в прямому значенні (сережки із золота, море – водний простір), 
друга група – слова, вжиті у переносному значенні («чорне золото» Донбасу, море квітів).

3.    Зупинка «Ріка багатозначних слів».
–    Для вираження нового змісту не обов’язково створювати нове слово. Можна доповнити існуюче слово новим значенням.
     Як говориш, будь обачним:
     Є слова багатозначні.
     Ось вам відповідь жива:
     Слово лиш одне – єдине,
     Значень… не одно – родина!
–    Що таке багатозначні слова?
–    Прочитайте слова. Якого слова не вистачає в кожному рядку? Чи є ці слова багатозначними?
(по варіантах)
Кулькова.....; ….. дитини; …..від валізи; дверна…..
Засіяне…..; …..в зошиті; футбольне…..
 (поле, ручка)
–    Складіть речення з одним із словосполучень. Запишіть.

4.    Зупинка «Долина синонімів».
Прочитайте: дорога, шлях, траса, шосе, стежка, путівець.
–    За якою спільною ознакою ці слова об’єднані в один ряд? (близьке значення або однакове)
–    Що таке синоніми?
–    До іменників «вогонь», «крик». «гілка» доберіть в дужках синоніми і запишіть
(багаття, галас, вигук, полум’я, вітка, галузка).

5.    Зупинка «Гори антонімів» – вправа 103, ст. 51.
Виписати іменники-антоніми парами у стовпчик.
–    Зробіть висновок про те, яку роль відіграють у реченні антоніми (допомагають відобразити протилежні явища довкілля).
V. Підсумок уроку.
– Наближається до завершення подорож країною Лексикологією. Наостанок давайте усно пограємо з вами в гру «Ви нам слово – ми вам десять».
–    Доберіть до слова «земля» значення, які має це слово:
земля – Вітчизна, Батьківщина;
земля – ґрунт;
земля – суша;
Земля – планета.
–    Я хочу, щоб на нашій землі, на нашій планеті була і наша українська мова. Щоб ви її берегли, розвивали, збагачували новими словами.
Як немає України без калини, верби, рушників, так не може бути й України без нашої рідної мови. Наостанок ми заспіваємо вам пісню «Немає України без калини…».



 

         НОВОСТИ НА САЙТЕ:

   Косметика Jane Iredale столь эффективна, что внесена пластическими хирургами, дерматологами и профессионалами рынка красоты. Декоративную косметику jane iredale отличает богатейшая палитра, умение отражать актуальные тенденции в моде и оставаться верной своей уникальной концепции.




Категорія: Іменники - синоніми, іменники - антоніми | Додав: LuDaF (05.06.2012) | Автор: Іменники – антоніми, іменники E
Переглядів: 4655 | Рейтинг: 5.0/1
Планета

medianet

СТАТИСТИКА
Гість

Время:18:30


Гость, мы рады вас видеть.
Пожалуйста
Зарегистрируйтесь.
Или
Войдите под своим логином!

Вход

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0


ОПЛАЧЕНА РЕКЛАМА

directadvert.ru

Метрика
Яндекс.Метрика